bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Rozrywka

  • 19 marca 2021
  • wyświetleń: 1326

30-lecie Dziecięcego Teatru Ptak w bielskim DK Olszówka

Na przypadający jubileusz 30-lecia Dziecięcy Teatr Ptak przygotował premierę przedstawienia „Tygrys Pietrek”, które zostanie zaprezentowane on-line już w środę, 24 marca o godz. 18.00 na stronie internetowej www.mdk.bielsko.pl oraz na kanałach Facebook i YouTube Domu Kultury w Olszówce.

Obchody 30-lecia Dziecięcego Teatru Ptak w bielskim DK Olszówka - 03.2021 · fot. DK Olszówka


Dziecięcy Teatr "Ptak" rozpoczął swoją działalność w 1988 r. przedstawieniem "Niebieski ptak" wg. Maeterlincka, przygotowanym w Ośrodku Pracy Pozaszkolnej. W następnym roku związał się z Domem Kultury w Olszówce.

Przez trzydzieści lat prowadzenia Teatru Ptak, Krystyna Popławska wychowała kilka pokoleń młodych utalentowanych teatralnie dzieci oraz młodzieży. Potrafiła w przedstawieniu znaleźć odpowiednia rolę dla każdego aktora, bez względu na umiejętności i doświadczenie sceniczne. Niejednokrotnie, wybierając repertuar teatralny, kierowała się możliwością zaangażowania do roli każdego uczestnika grupy i możliwością pokazania na scenie w pełni umiejętności dziecka.

W swej dotychczasowej działalności Teatr Ptak zrealizował kilkadziesiąt premier, uczestniczył w wielu festiwalach i przeglądach teatralnych, między innymi w Poznaniu, Łodzi, Wadowicach, Buczkowicach, Andrychowie, Kozach czy w Domu Kultury w Kamienicy, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Osiągnięcia teatru to między innymi, I nagroda za widowisko „Muzyka na krzywej wieży” na Bielskich Spotkaniach Teatralnych w DK w Kamienicy (1999), Grand Prix na Dziecięcej Scenie Miniatur Teatralnych w Buczkowicach, III miejsce dla Joanny Cegielskiej (uczestnika zajęć Teatru Ptak) za prezentację bajki „Kto był najszczęśliwszy” na IV Wojewódzkim Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni Kęty 98, oraz liczne nagrody i wyróżnienia na Bielskich Spotkaniach Teatralny w Domu Kultury w Kamienicy.

Reżyser teatru dziecięcego, Krystyna Popławska - aktorka, zagrała wiele ról, między innymi w „Harnasiach”, „Niebieskim ptaku” w reżyserii Jana Dormana. Wygrała plebiscyt „Aktor Sezonu 1986/87” rolą Wilhelminy w spektaklu „Mistrz Piotr Pathelin”. Związana z Teatrem Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej i Teatrem Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. W 1988 roku założyła Teatr Ptak i od tej pory jest jego jedynym reżyserem a przede wszystkim instruktorem niezwykle zaangażowanym, umiejącym nawiązać kontakt zarówno z dziećmi jak i młodzieżą. W roku 2015 Pani Krystyna Popławska została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Bielska-Białej w dziedzinie teatru.

Z okazji jubileuszu, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, złożył na ręce reżyser Krystyny Popławskiej dyplom z podziękowaniami oraz kwiaty, a wszystkim młodym aktorom Teatru Ptak, wręczył kosz słodyczy. Do życzeń i gratulacji dołączyli się również dyrektor MDK Zbigniew Hendzel, oraz kierownik DK w Olszówce Małgorzata Motyka-Madej.

ar / bielsko.info, źródło: Dom Kultury w Olszówce

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.